Raperzy inspirują - Rap Biblioteka
Wpływowi raperzy inspirują, opowiadając o swoich ulubionych książkach.
Czy w czasie dominacji kultury cyfrowej – video, gifów, memów można przekonać do sięgania po literaturę?
Jak dotrzeć do Generacji Z zatopionej w ekranach smartfonów? Być może poprzez wideo, takie jak te.
#WhatWeDoNext
Co łączy książki i rap? Sporo. RAP BIBLIOTEKA to projekt, w którym twórcy ze sceny rapowej opowiadają o książkach, które były dla nich ważne oraz autorach, którzy zostawili ślad na ich sposobie myślenia i tworzenia.
W odcinkowej serii emitowanej na YouTube zaproszeni do projektu raperzy: Łona, Włodi, Sokół, Pezet oraz Saful rozmawiają z gospodarzem cyklu Rasem o książkach ważnych, trudnych, wesołych, książkach, które ich zmieniły, a także książkach, które mocno wpłynęły na ich twórczość. Cel? Inspirować i zachęcać rzesze odbiorców sceny rapowej do sięgania po literaturę i poszukiwania autorów i tematów dla siebie.
W czwartym odcinku serii wystąpił Kamil Nożyński. Odtwórca głównej roli w serialu “Ślepnąc od świateł” fanom rapu znany jest przede wszystkim jako członek grupy Dixon37.
Saful opowiedział o lekcji, jaka płynie z lektury doświadczeń i wspomnień wojennych, o prawdziwości etosu półświatka w literaturze, a także gdzie szukać rzetelnej krytyki systemu. Gwiazdor serialu “Ślepnąc od świateł” zdradzi też, czym najbardziej urzekła go książka Jakuba Żulczyka.
W trzecim odcinku serii udział wziął Sokół.
Dowiemy się z niego za co artysta ceni styl Hłaski i Nowakowskiego, dlaczego warto czytać rosyjskich klasyków literatury, czym urzekła go Maria Janion, a także po jaką książkę warto sięgnąć w trakcie imprezy. W rozmowie z Rasem – raperem znanym z zespołu Rasmentalism oraz audycji w newonce.radio – Sokół odbija się od pytań o literaturę, która była dla niego pochłaniająca, ważna, trudna, ale też rozbrajająco zabawna.
W drugim odcinku serii udział wziął Włodi.
Artysta zdradził co według niego odróżnia Bukowskiego od Grzesiuka, ile zostało z Warszawy Tyrmanda, jakie doświadczenia z wojny domowej w Hiszpanii wyniósł Orwell, a także co składa się na tekściarski niezbędnik członka Molesty.
W pierwszym odcinku serii udział wziął Łona.
Z tej rozmowy odbiorcy dowiedzą się m.in. jaka książka uratowała raperowi życie, co by było gdyby Andrzej Wajda słuchał scenarzysty, co Łona sądzi o pacyfizmie Vonneguta czy sytuacji rasowej w USA. W rozmowie z Rasem – raperem znanym z zespołu Rasmentalism – Łona odbija się od pytań o literaturę, która była dla niego pochłaniająca, ważna, trudna, ale też rozbrajająco zabawna.
Premiera kolejnych odcinków RAP BIBLIOTEKI w każdą kolejną środę do 16 września na kanale YouTube .
Więcej informacji o projekcie dostępne jest na stronie projektu www.rapbiblioteka.pl, a po najświeższe aktualności zapraszamy na profil na Instagramie: www.instagram.com/rapbiblioteka.
Takim pomysłom wypada tylko przyklasnąć!