Electronic Beats Poland

TBT: Daft Punk – Discovery

Witamy w 2019 roku! Według scenarzystów miały to być czasy replikantów, samowiążących się butów, latających samochodów i podróży w czasie. No cóż, wyszło jak wyszło, ale my zapraszamy na mini wycieczkę do roku 2001, kiedy to dwóch przybyszy z kosmosu, ukrytych za swoimi kaskami, nagrało iście futurystyczny album.

Discovery powstało w domu  Thomasa Bangaltera, połowy duetu Daft Punk. Po świetnie przyjętym debiucie producenci postanowili odejść od surowych struktur elektroniki i eksplorować różne formy muzyczne. Jak przyznał po latach Thomas, była to świetna zabawa, a druga płyta to tak naprawdę podróż do muzycznych korzeni Daft Punk i bardziej niewinnego, wręcz dziecinnego sposobu postrzegania muzyki.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Koncept albumy w dzisiejszych czasach nie są niczym zaskakującym, nie dziwi też szeroko zakrojona promocja płyty czy spójny wizerunek artysty z całym światem przedstawionym na longplayu. Jednak w 2001 roku, kiedy Discovery ujrzało światło dzienne, a Daft Punk promował go w strojach robotów twierdząc, że stali się nimi na skutek wypadku w studiu – świat oszalał. Jednak, jak wiemy, wyobraźnia nie zna granic, więc na tym się nie skończyło.

Guy-Manuel i Thomas w trakcie nagrywania Discovery odkryli, że obaj są ogromnymi fanami Leiji Matsumoto, twórcy legendarnego anime Captain Harlock. Skontaktowali się z artystą i zaproponowali mu współpracę przy płycie. Tym sposobem powstał film Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem – animacja opowiadająca o porwaniu międzygalaktycznego zespołu popowego. Każda część filmu to wizualizacja kolejnego utworu na płycie. Dzięki temu fani dostali piękny teledysk do każdej piosenki.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Zarówno fani, jak i krytycy, przyjęli Discovery z entuzjazmem. Daft Punk po raz kolejny zostali okrzyknięci rewolucjonistami muzyki house. Magazyn Q wymienił album jako jeden z 50 najlepszych wydawnictw 2001roku. Znalazł się także na 12 miejscu w rankingu 100 najpopularniejszych albumów Pitchfork w latach 2000-2004 oraz na 3 miejscu w rankingu 200 najlepszych albumów z 2000 roku. Discovery znajdziemy także na liście 100 najlepszych albumów dekady według Resident Advisor, Rhapsody oraz Rolling Stone.

Do każdej sprzedanej płyty dołączona była karta Daft Club, za pomocą której fani otrzymywali dostęp do strony www Daft Club, gdzie znalazły się remiksy utworów i inne bonusowe materiały. Robotyczni producenci chcieli w ten sposób podziękować ludziom, którzy zapłacili za ich muzykę.

Published January 03, 2019. Words by Agata Hudomięt.