Nie tylko Amen Break – czyli najpopularniejsze sample w historii
Jeśli słuchasz muzyki (umówmy się, że to zdanie brzmi mniej irracjonalnie niż jest faktycznie) to w swoim życiu na pewno usłyszałeś legendarny sampel Amen Break chociaż raz. Amen Break to marne 6 sekund, które pochodzącą z utwory „Amen, Brother” nagranego przez zespół The Winstons. W bazie whosampled.com (która tak naprawdę posiada jedynie ułamek informacji na temat tego kto i gdzie samplował kogo) znajdziemy około 2400 przykładów utworów, w których występuje Amen Break.
Postanowiliśmy jednak nie skupiać się na tym najpopularniejszym samplu w historii a rzucić okiem na inne pocięte legendy. Poniżej pięć sampli, które były wykorzystywane przez tysiące producentów i nadal nie straciły na wyjątkowości.
(start sampla 1:26)
„Yeah. Whooo”, które kojarzy każdy fan drum’n’bass. Ponieważ jest częścią ikonicznego nagrania Andy’ego C „Origin Unknown” i właśnie wśród drumowych producentów jest jednym z najchętniej używanych breaków w historii. W ostatnich latach mogliśmy go usłyszeć m.in. w „I’m So Appaled” Kanye Westa czy „Gosh” Jamiego xx.
(start sampla 5:35)
Kochany przez raperów break pojawiał się u największych legend w historii hip-hopu. Pewnie najlepiej znany jest dzięki „Fuck The Police” NWA czy „Fight The Power” Public Enemy. Ale nawet fani Cartoon Network mogą go dobrze kojarzyć bo sampel pojawił się w motywie przewodnim do… „Powerpuff Girls”.
(start sampla 0:02)
Gdy pierwszy raz usłyszałem „Bring Da Ruckus” Wu-Tangu z miejsca zakochałem się w bicie. Ale już wcześniej sampel z utworu Blissa był odpowiedzialny za wiele wyjątkowych chwil w historii rapu dzięki Ultramagnetic MC’s, Naught By Nature czy Public Enemy.
(start sampla 0:01)
Tym samplem swój legendarny album rozpoczął Dr. Dre. DJ Premier użył go w klasycznym „Unbelievable” Notoriousa B.I.G. A dla tych dorastających w latatch 90. na pewno zapadł w pamięć dzięki obecności w „Jump” od Kris Kross.
(start sampla 0:09)
Sampel, który mogliśmy usłyszeć u legend elektroniki The Prodigy w m.in. uwielbianym „Out Of Space”. Mniej więcej w tym samym okresie LTJ Bukem użył go w swoim „Music”, Orbital w „Halcyon” a Spice Girls w… „Wannabe”
Published February 22, 2018.