Electronic Beats Poland

Mala Junta – queerowy berliński kolektyw zdobędzie Warszawę

Move Mózg to jeden z najciekawszych ( już nie tylko warszawskich) cykli imprezowych tworzony przez Olę Teks i Cyryla. 12-go kwietnia szykują prawdziwą bombę – na ich zaproszenie, w klubie Jasna 1 zagra słynny berliński kolektyw queerowy – Mala Junta, którym zachwyca się światowa prasa muzyczna i lifestylowa.

  • Move Mózg powstał 9 lat temu dzięki zapałowi i entuzjazmowi Oli Teks i Cyryla – miłośnikom muzyki tanecznej, zapalonym diggerom i promotorom. Kiedyś związani z warszawskim Mózgiem Powszechnym, obecnie ze stołecznym klubem Jasna 1 i gdańskim klubem Ulica Elektryków.

Move Mózg może pochwalić się dorobkiem ponad 100 wydarzeń, na których usłyszeć mogliście różne brzmienia i gatunki muzyki elektronicznej. Wśród artystów zagranicznych, jacy gościli w Polsce na zaproszenie MM, byli m.in.:  Fjaak, Courtesy, Young Marco, Schacke, Sally C, Fadi Mohem, Rove Ranger, Hyperaktivist oraz wielu rodzinnych artystów.

12-go kwietnia mury klubu na Jasnej Jeden rozgrzeje muzyka kolektywu z Berlina Mala Junta, którzy zagrają wśród jak zwykle artystycznie udekorowanych przestrzeni klubu.

Ola i Cyryl od dłuższego czasu obserwowali przedstawicieli queerowego berlińskiego undergroundu i znajdując wiele wspólnych płaszczyzn, zaprosili ich do Warszawy.

Naszym zdaniem łączy nas wiele – zarówno gust muzyczny, jak i podejście do sceny klubowej oraz wyznawane wartości. Dwa lata temu zaprosiliśmy na nasze wydarzenie Hyperaktivist, natomiast rok temu zagrał u nas DJ TOOL.

W obu przypadkach spędziliśmy razem świetny czas, podczas którego zawiązała się miła relacja, której efektem jest najbliższe wydarzenie. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w jednej z edycji Mala Junty w Berlinie. Po przetańczonej nocy wiedzieliśmy, że ta inicjatywa musi zagościć na warszawskiej ziemi, a najlepszym miejscem jest oczywiście Jasna 1.

Mala Junta powstała w roku 2018 jako wspólne przedsięwzięcie Any Laury Rincón (aka Hyperaktivist), Joachima Palsby’ego (aka DJ TOOL) i Nayme. Artyści pochodzący odpowiednio z Wenezueli, Danii i Francji, przenieśli się do Berlina z powodów zarówno osobistych, jak i politycznych i połączyli się na jego parkietach tanecznych. Wraz z rozwojem kolektywu, lista jego członków i połączonych talentów powiększyła się o 3 rezydentów: D.Dan, Why Be i Yazzusa. Jednak MJ to nie tylko to nie tylko muzyka – to świadectwo wspólnoty i koleżeństwa.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

A co oznacza „Mala Junta”? Otóż po hiszpańsku oznacza “złe towarzystwo” lub “złe zachowanie”.

Kiedy organizowałam swoje pierwsze nielegalne imprezy w Wenezueli, używaliśmy go do opisania nastroju. Jeśli powiedziałeś /  _aś “Chcę dziś wieczorem Mala Junta”, oznaczało to, że będziesz się dobrze bawić z przyjaciółmi i nic tego nie zepsuje. Na początku trochę się martwiłam, że nikt nie będzie wiedział, jak to wymówić, ale nie przejmujemy się tak bardzo, że ludzie mogą tego nie zrozumieć.

Na ich berlińskich imprezach zobaczycie szeroką społeczność: zarówno queerową – celebrującą różnice między sobą i dającą przestrzeń dla indywidualnej wolności – jak i hetero-hedonistów.

Na naszych rave’ach ujrzycie wszelkie kolory, kształty, tożsamości, płcie i orientacje seksualne, jest kobieco i męsko, szorstko, undergroundowo, ale też pozytywnie i uwznioślająco

– podkreślają berlińscy DJ-e.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Mala Junta to „no photo policy”, ale profesjonalne foty z ich imprez doskonale obrazują klimat i wibracje tłumu: kolorowego, wesołego, pozbawionego homogenicznej nudy i dyktatury czarnego koloru.

A jak jest muzycznie? Z pewnością z szacunkiem dla Old-Schoolu, ale też funkującego techno i zbasowanego soundu.

Na imprezie na Jasnej 1 z pewnością będziecie się dobrze i bezpiecznie bawić, bowiem tak opisywała polityczny manifest kolektywu Hyperaktivist w wywiadzie dla brytyjskiego The Face:

Mamy jasne podejście polityczne. Istnieją pewne niepisane zasady naszego etosu: celebrowanie różnorodności i bycie bezpieczną przestrzenią. Żaden rasizm, seksizm, transfobia czy ksenofobia nie będą tolerowane na naszych imprezach. Kultura klubowa może być rozumiana jako historia budowania społeczności opartej na radykalnej akceptacji innych.

Pełen skład i opis wydarzenia

Przed nocnymi szaleństwami zapraszamy też na warsztaty i panel ( w języku angielskim)

Published April 05, 2024. Words by Artur Wojtczak, photos by Julien Tell.