Electronic Beats Poland

Gry, które zmieniły świat.

Lata 90. to powstanie obecnych klasyków techno, dance, a także muzyka elektroniczna we wszystkich mediach. Oprócz tego – gwałtowny boom na gry komputerowe. Kiedy komputerowa rozrywka przeniknęła do życia niczym aktor z filmu?

Seryjni zabójcy: Agent 47 i Duke Nukem

Fascynująca osobowość, tajemniczy charakter, nienaganny ubiór. Kultowa postać zabójcy z Hitmana. I Duke Nukem – bohater najpopularniejszej w historii gry FPS. W 2015 roku o Agencie 47 powstał film Aleksandra Bacha z muzyką Marco Beltramiego. Wcielił się w niego „naczelny seryjny zabójca” Hollywood, aktor odgrywający podobną rolę w kultowym serialu „Homeland”. Czarne charaktery z gier komputerowych budzą niesłabnące zainteresowanie.

Superkobiety, czyli Lara Croft

Bohaterka serii Tomb Rider. Sprawna niczym ninja i komandos, piękna, a na dodatek niezwykle inteligentna oraz mądra pani archeolog. Powiedzieć o niej, że jest „Indiana Jonesem w spódnicy”, to o wiele za mało. W jej postać w adaptacjach filmowych wcieliła się sama Angelina Jolie.

Nieśmiertelne “pykajki”

Grafika może się rozwijać, technologia iść do przodu, gry komputerowe mogą robić prawdziwe cuda, a koniec końców i tak najbardziej nieśmiertelne okazują się „pykajki” w rodzaju platformówek czy podobnych, dostępnych na każde przenośne urządzenie. Idealne na dłuższe i krótsze podróże, do poczekalni – wszędzie.

Tetris (Aleksiej Pażytnow, 1984)

Super Mario Bros (Shigery Miyamoto, pierwotnie na NIntendo, 1985)

Pac-Man (Toru Iwatani, 1980)

Pac-Man jest wszędzie, szczególnie na ubraniach i w street arcie:

Warcraft 2D i World of Warcraft

Od stosunkowo prostej, dwuwymiarowej, typowej gry RTS o walce rycerzy z orkami do nazywanej jedną z najbardziej uzależniających gier komputerowych na świecie. Warcraft przeszedł jedną z najciekawszych przemian gier w historii – zarówno pod względem graficznym, jak i koncepcyjnym.

Warcraft w 1994 roku:

Warcraft Dziś:

Gry z najlepszą muzyką: Need for Speed, GTA, Wipeout

W Need For Speed jeździliśmy do jakościowej muzyki elektronicznej, z nieśmiertelnym breakbeatem na czele. W najnowszej części – od Aviciiego po Zeds Dead. Jest i Major Lazer, i Photek.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Nawet w pierwszych, jeszcze tych dwuwymiarowych, częściach GTA często wsiadało się do konkretnych samochodów tylko po to, żeby posłuchać dobrej muzyki. Różne stacje radiowe, różni artyści. Od Kool & The Gang przez 2Paca i Dr. Dre po Jamesa Browna, Maxa Romero, Kiss i Toto. Znalazło się też dużo miejsca dla chicagowskiego house’u i ambientu, pojawiała się również EDM, techno i muzyka klubowa – w każdej części niesławnej serii do dyspozycji były liczne stacje radiowe, prezentujące odmienne style.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Wipeout 2097 – soundtrack z tej gry wideo stał się bardziej popularny od niej samej, przede wszystkim dzięki wydanemu w 1996 roku albumowi zbierającemu artystów, którzy pojawili się w ścieżce dźwiękowej. A są to najwięksi przedstawiciele elektroniki, big beatu i techno z Wielkiej Brytanii i reszty Europy. Na przykład Underworld, Photek, Future Sound Of London, Daft Punk, Orbital czy Leftfield…

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Muzyka dziś

Obecnie w grach konsolowych i komputerowych możemy doświadczyć wszystkich istniejących rodzajów muzyki – od poważnej po electro. Warto też odnotować fakt, że wiele osób wrzuca do sieci teledyski, które za podkład mają znane numery, a ilustrują je sceny z ich ulubionych gier.


Published June 15, 2016.