Gry, które zmieniły świat.
Lata 90. to powstanie obecnych klasyków techno, dance, a także muzyka elektroniczna we wszystkich mediach. Oprócz tego – gwałtowny boom na gry komputerowe. Kiedy komputerowa rozrywka przeniknęła do życia niczym aktor z filmu?
Seryjni zabójcy: Agent 47 i Duke Nukem
Fascynująca osobowość, tajemniczy charakter, nienaganny ubiór. Kultowa postać zabójcy z Hitmana. I Duke Nukem – bohater najpopularniejszej w historii gry FPS. W 2015 roku o Agencie 47 powstał film Aleksandra Bacha z muzyką Marco Beltramiego. Wcielił się w niego „naczelny seryjny zabójca” Hollywood, aktor odgrywający podobną rolę w kultowym serialu „Homeland”. Czarne charaktery z gier komputerowych budzą niesłabnące zainteresowanie.
Superkobiety, czyli Lara Croft
Bohaterka serii Tomb Rider. Sprawna niczym ninja i komandos, piękna, a na dodatek niezwykle inteligentna oraz mądra pani archeolog. Powiedzieć o niej, że jest „Indiana Jonesem w spódnicy”, to o wiele za mało. W jej postać w adaptacjach filmowych wcieliła się sama Angelina Jolie.
Nieśmiertelne “pykajki”
Grafika może się rozwijać, technologia iść do przodu, gry komputerowe mogą robić prawdziwe cuda, a koniec końców i tak najbardziej nieśmiertelne okazują się „pykajki” w rodzaju platformówek czy podobnych, dostępnych na każde przenośne urządzenie. Idealne na dłuższe i krótsze podróże, do poczekalni – wszędzie.
Tetris (Aleksiej Pażytnow, 1984)
Super Mario Bros (Shigery Miyamoto, pierwotnie na NIntendo, 1985)
Pac-Man (Toru Iwatani, 1980)
Pac-Man jest wszędzie, szczególnie na ubraniach i w street arcie:
Warcraft 2D i World of Warcraft
Od stosunkowo prostej, dwuwymiarowej, typowej gry RTS o walce rycerzy z orkami do nazywanej jedną z najbardziej uzależniających gier komputerowych na świecie. Warcraft przeszedł jedną z najciekawszych przemian gier w historii – zarówno pod względem graficznym, jak i koncepcyjnym.
Warcraft w 1994 roku:
Warcraft Dziś:
Gry z najlepszą muzyką: Need for Speed, GTA, Wipeout
W Need For Speed jeździliśmy do jakościowej muzyki elektronicznej, z nieśmiertelnym breakbeatem na czele. W najnowszej części – od Aviciiego po Zeds Dead. Jest i Major Lazer, i Photek.
Nawet w pierwszych, jeszcze tych dwuwymiarowych, częściach GTA często wsiadało się do konkretnych samochodów tylko po to, żeby posłuchać dobrej muzyki. Różne stacje radiowe, różni artyści. Od Kool & The Gang przez 2Paca i Dr. Dre po Jamesa Browna, Maxa Romero, Kiss i Toto. Znalazło się też dużo miejsca dla chicagowskiego house’u i ambientu, pojawiała się również EDM, techno i muzyka klubowa – w każdej części niesławnej serii do dyspozycji były liczne stacje radiowe, prezentujące odmienne style.
Wipeout 2097 – soundtrack z tej gry wideo stał się bardziej popularny od niej samej, przede wszystkim dzięki wydanemu w 1996 roku albumowi zbierającemu artystów, którzy pojawili się w ścieżce dźwiękowej. A są to najwięksi przedstawiciele elektroniki, big beatu i techno z Wielkiej Brytanii i reszty Europy. Na przykład Underworld, Photek, Future Sound Of London, Daft Punk, Orbital czy Leftfield…
Muzyka dziś
Obecnie w grach konsolowych i komputerowych możemy doświadczyć wszystkich istniejących rodzajów muzyki – od poważnej po electro. Warto też odnotować fakt, że wiele osób wrzuca do sieci teledyski, które za podkład mają znane numery, a ilustrują je sceny z ich ulubionych gier.
Published June 15, 2016.