“Destination Dancefloor” – premiera książki o globalnym clubbingu i jej polski rozdział
Takiej książki jeszcze nie było: Duncan Dick, były redaktor naczelny najstarszego i najbardziej opiniotwórczego magazynu o kulturze klubowej - Mixmag, portretuje kilkadziesiąt stolic świata i ich clubbing. Poznajemy kluby, producentów, animatorów nocnego życia, kolektywy DJ-skie i sklepy z płytami. Wśród opisanych miast - Warszawa.
Filmów i książek o kulturze muzyki tanecznej nigdy dość, bo to one dokumentują historię, pokazują naczelne postaci światowych scen i bohaterów miejskiego życia, jakie toczy się nocą. Do tak ważnych pozycji jak “Klang der Familie”, “Acid House – The True Story” czy “Life After Dark” dochodzi książka, której premiera na świecie odbyła się 6-go października 2022 – “Destination Dancefloor – A Global Atlas of Dance Music and Club Culture from London to Tokyo, Chicago to Berlin and Beyond” Duncana Dicka, jaka ukazuje się w wydawnictwie DK.
Książka jest obowiązkową lekturą dla wszystkich raverów – old-skoolowych i tych z najmłodszego pokolenia, którzy chcą prześwietlić klubowe życie na całym świecie i poznać najbardziej znaczące miejscówki – od Londynu po Tokio, od Chicago po Berlin, od Kampali po São Paulo, od Lagos po Chengdu i… Warszawę.
Napisana przez byłego wieloletniego redaktora naczelnego Mixmaga – Duncana Dicka książka, bada najciekawsze globalne sceny klubowe poprzez rozmowy z osobami z branży muzycznej, rekomendacje i osobiste doświadczenia autora publikacji.
W książce znalazło się w sumie 50 kluczowych lokalizacji na świecie, obejmujących Amerykę Północną, Środkową i Południową, Europę, Afrykę, Bliski Wschód, Azję i Oceanię.
Kluby są sercem naszej kultury, łącząc ludzi z różnych środowisk, którzy dzielą wspólne pragnienie bycia częścią czegoś wyjątkowego. Spędziłem moje życie zawodowe w klubach na całym świecie i poznałem wspaniałych ludzi budując przyjaźnie na całe życie. Jestem tak dumny, że nasz mały ruch urósł do tak fenomenalnej globalnej siły”.
– pisze legendarny Carl Cox w przedmowie do książki.
Nie musimy chyba dodawać, że fakt, iż stolica Polski znalazła się w tym ścisłym zestawieniu najciekawszych miejsc clubbingowych świata, jest niebywałym powodem do dumy.
Buntownicza, politycznie aktywna kultura klubowa stolicy Polski rozpala scenę, która jest jedną z najsilniejszych w Europie – czytamy we wstępie do muzycznego portretu Warszawy. Duncan kreśli na początku eseju krótki rys historyczny przypominając pierwsze imprezy acid-house w Warszawie, by przejść potem do charakterystyki miasta: klubów położonych w samym centrum ( Smolna, Jasna 1, Luzztro, BarStudio), wspomnienia kolektywów i cykli imprez: Move Mózg, Glitter Confusion, Splot Słoneczny, imprez z muzyką progressive Aurora czy Instytutu wraz z ich wyjątkową inicjatywą Sadzimy Techno Las.
W tekście pojawiają się również tak ikoniczne dla warszawskiej i polskiej sceny postaci jak VTSS, Jurek Przeździecki, a także label You Know Me Records i kultowy sklep Side One. Autorką zdjęcia z klubu Jasna 1 jest jedna z naszych ulubionych fotograficzek – Helena Majewska.
Wrażenie robi również epickie zdjęcie z jednej z imprez w INSTYTUCIE.
Wszystkim polecamy tę lekturę na jesienny czas – książkę zamówicie m.in. TU.
Published October 06, 2022. Words by Artur Wojtczak, photos by foto prasowe DK.