DEAS i jego nowy label zainspirowany estetyką Bauhaus
DEAS nie zwalnia tempa! Po ostatnich znakomitych EP-kach dla Dynamic Reflection czy Planet Rhythm przyszedł czas na własny label! Uwaga: BAU MUZIK jest "inspirowany Bauhausem, stworzony dla muzyki".
DEAS stopniowo i z pełną świadomością buduje swój profil muzycznej kariery: po znakomitych EP-kach wydanych przez label Dynamic Reflection pod dowództwem chłopaków z Abstract Division, MATERII Marco Bailey’a i legendarnej holenderskiej wytwórni Planet Rhythm oraz przystąpienia w poczet artystów reprezentowanych przez agencję The Bliss Office , czas na nowy strzał.
Tym razem DEAS anonsuje powstanie własnego labelu o nazwie Bau Muzik, którego release’y będą dystrybuowane przez rotterdamski Triple Vision ( ta wytwórnia rozprowadza też płyty Mord, Monnom Black Dax J’a i ARTS).
Ukute kiedyś stwierdzenie, że “pisać o muzyce, to jak tańczyć o architekturze” ponownie okazuje się być kompletnie nietrafione. Żyjemy bowiem w czasach, gdy poszukujący, erudycyjni artyści czerpią pełnymi garściami z poszczególnych gałęzi sztuki, by połączyć je w jedno przenikające się naczynie.
I tak dla przykładu – na początku roku kwartalnik architektoniczny “Rzut” opublikował wywiad dotyczący książki “30 lat Polskiej Sceny Techno” .
Tymczasem dziś ukazuje się pierwsza płyta wytwórni Bau Muzik, a cały koncept stojący za tym labelem ma swe korzenie również w sztuce i architekturze – jest bowiem inspirowany weimarską szkołą architektury i designu, czyli jednym z odłamów modernizmu – stylem Bauhaus.
Prostota, funkcjonalizm i minimalizm, jakie charakteryzują Bauhaus znalazły wyraz w szacie graficznej, jaką przybrało pierwsze wydawnictwo “Block”. Ta sama zasada dotyczy logotypu i wytwórni DEASA. Czcionkę zaprojektował Tomek Gawroński wspólnie z Deasem.
By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more
Cala ta koncepcja Bauhausu jest moim zdaniem niezwykle piękna. Ona zakłada, że założenia początkowe zawsze mozna zmienić. Ze to wszystko jest płynne, ze liczy się piękno ale z uwzględnieniem funkcjonalności. Sztuka powinna być użytkowa a nie absurdalnie abstrakcyjna
Pisownia słowa “Muzik” w nazwie jest również zabiegiem zamierzonym. Ta pisownia nie jest ani niemiecka ani angielska. Litera “Z” znakomicie się tu wkomponowuje pokazując swą twardość i będąc elementem całej gry wizualnych niuansów, jakie toczą się w warstwie artworku.
Mówiąc o warstwie wizualnej, polecam też wideo do “Confusion” – obraz został stworzony przez Sebastiana Kokona, który ma za sobą prace dla takich artystów jak Donato Dozzy czy Planetary Assault Systems!
Muzycznie jest rzecz jasna również bardzo dobrze – w myśl zasady jaką ma kierować się Bau Muzik – czyli “definiowanie nowoczesnego techno”. Ulubionym trackiem na tej EP-ce jest dla mnie “Block” – i to nie ze względu na arcy-bauhausowy tytuł, ale na wielki parkietowy potencjał i klimat podobny do klasycznego już “Circus Bells” Roberta Armaniego.
Znakomite jest też “Dystopian Future” rysujące futurystyczny, katastroficzny obraz naszej planety ubrany w potężne i momentami kwaśne dźwięki.
Czy wypada dodawać, że ta EP-ka ma już support takich DJ-ów jak Ben Klock, Marcel Dettmann, Adam Beyer czy Inigo Kennedy?
Wrzucając dziś “Block EP” na redakcyjny gramofon, czekamy na kolejne wydawnictwa nowego labelu Karola Mozgawy, powodzenia!
Published May 21, 2021. Words by Artur Wojtczak.