B A R T A (Projekt Masow) : Najpiękniejszym obrazkiem jest to, kiedy artyści i uczestnicy są razem
Szukacie alternatywy dla klasycznych festiwali? Zapraszamy ponownie na Projekt Masow, który łączy muzykę z nauką. W rozmowie z TEB, B A R T A opowiada nam, dlaczego warto odwiedzić Dęblin.
Misją MASOW ART & MUSIC CAMP jest trochę innym spojrzeniem na festiwal. Jak łączyć muzykę ze sztuką i nauką i zaprosić niemal 400 DJ-ów?
PROJECT MASOW jest organizacją non-profit zajmującą się muzyką i sztuką – dotychczasowe edycje festiwalu gościły szereg artystów, DJ-ów, grafików, malarzy, twórczynie oryginalnej biżuterii czy ubrań. Hasło – “patrzymy w gwiazdy” – łączy imprezę również z nauką – co roku – dzięki współpracy z organizacją “Blisko Wszechświata” goście festiwalu mają okazjęspojrzeć w niebo przez profesjonalne teleskopy. Artyści wyselekcjonowani przez zespół PROJECT MASOW zazwyczaj nie są wspierani przez tradycyjne organizacje artystyczne non-profit lub komercyjne media – to pomysłowi, współcześni muzycy tworzący oryginalne utwory w popularnych gatunkach muzyki tanecznej: od Afro-house, psy-trance po future-bass i techno.
Naszą wizją jest rosnąca społeczność melomanów, którzy biorąc udział w MASOW ART & MUSIC CAMP odkrywają muzykę, która ich bawi i inspiruje, jednocześnie poznając jej twórców i współuczestnicząc w procesie tworzenia sztuki. Te znaczące doświadczenia artystyczne zdobywane przez społeczność w trakcie campu, spotkań online i osobiście pozwala na wzmocnienie relacji międzyludzkich, uwrażliwienie i rozprzestrzenianie pozytywnej energii.
Artystyczna integralność, twórcza wolność i osobista odpowiedzialność to podstawowe wartości, które stanowią podstawę wszystkich naszych programów i usług – mówią organizatorzy, dodając:
Aktywnie współpracujemy z naszymi darczyńcami, sympatykami biznesu, wolontariuszami i artystami, czyniąc to równie starannie i osobiście, jak w przypadku do naszych programów.Wspieramy relacje i budowanie społeczności poprzez przyjmowanie, gromadzenie i łączenie miłośników muzyki z całego świata, zarówno online, jak i w naszym domu Dziupla by Masow w Dęblinie.
Pracujemy także lokalnie – organizujemy akcje mające na celu spopularyzować nasz region, a także aktywizujemy mieszkańców organizując np. wspólne sprzątanie istotnych historycznie terenów dawnych fortów.
Istniejemy, aby wywierać wpływ, służyć dobru publicznemu i zmieniać Twoje życie oraz życie miłośników muzyki na całym świecie.
Wszystko, co robimy w PROJECT MASOW, jest możliwe dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców, jak również dzięki darowiznom ze strony korporacji i fundacji oraz funduszom władz lokalnych.
B A R T A #wywiad
O koncepcji i specyfice tegorocznego festiwalu, rozmawiamy z Mikołajem Bartą (B A R T A)
To kolejna już edycja Project Masow – kiedy zapadła finalna decyzja, że festiwal odbędzie się bez przeszkód?
Mówiąc uczciwie, nie zakładaliśmy nawet, że edycja w 2021 nie będzie miała miejsca. Całość organizujemy w zgodzie z lokalnymi władzami w poszanowaniu wymaganych restrykcji i zasad BHP czy sanitarnych. W poprzednich latach pokazaliśmy, że jesteśmy godni zaufania i wywiązujemy się z danej obietnicy.
Z festiwalu typowo DYI – wyrastacie na coraz większy event o line upie trudnym do porównania z innymi imprezami. Skąd pomysł na aż tylu DJ-ów, którzy wystąpią podczas imprezy?
Naszą misją jest wspieranie i łączenie artystów, którzy są wyselekcjonowani przez zespół PROJECT MASOW. Zazwyczaj nie są oni tudzież one wspierani/ne przez tradycyjne organizacje artystyczne non-profit lub komercyjne media – to pomysłowi, współcześni muzycy tworzący oryginalne utwory w popularnych gatunkach. Chcemy zbudować społeczność i zbliżyć do siebie artystów jak i uczestników MASOW w obecnie mocno spolaryzowanym społeczeństwie. Spora część DJ czy producentów na co dzień nie ma możliwości czy dostępu do klubu czy przestrzeni aby mogli wdrażać się w rynek i pokazać przed publiką. Dlatego chcemy aby (w ramach rozsądku) dać taką opcję ludziom nie patrząc na jakim są poziomie zaawansowania.
Wasz festiwal to również cała feeria gatunków muzyki tanecznej: od melodic-techno po house i dub. Lubicie gdy elektronika mieni się wszelkimi barwami dźwięków?
Zdecydowanie. Muzyka to coś co kochamy, to jest to magiczne spoiwo, dzięki któremu możemy się wszyscy spotkać. Stąd idea aby nie mieć jednego konkretnego gatunku, a pogodzić całe szerokie spektrum brzmień. Z edycji na edycję rozbudowujemy cały kompleks o nowe sceny, którzy prowadzą nasi koordynatorzy w danym gatunku. W tym roku będziemy mogli się znaleźć na 6 różnych scenach – od zespołów instrumentalnych, przez beatboxerów, DJ-ów techno, house, dnb na psy-trance kończąc.
Jak wygląda lokalizacja eventu w Dęblinie? Czego mogą spodziewać się ci, którzy zjadą na Project Masow po raz pierwszy?
Na pewno atmosfery, której nie ma na żadnym innym wydarzeniu. Poczucie jedności, swawola, spokój ducha, uczestnictwo w różnych warsztatach, w tym b-boyowym jamie… Co więcej najpiękniejszym obrazkiem jest to kiedy artyści i uczestnicy są razem, wymieszani na całym terenie. Każdy może z każdym zamienić słowo, wymienić się spostrzeżeniami, poglądami itp. To właśnie największa magia tego miejsca – możesz wejść jako outsider, raczkujący pasjonat elektroniki, a wychodzisz jako element społeczności mający wielu nowych ciekawych znajomych, mnóstwo wspomnień i poczucie jedności z otaczającym cię światem.
Jak wygląda aspekt włączania lokalnej społeczności do działań okołofestiwalowych?
Budująco pozytywnie. Widać poczucie jedności, ogromne zrozumienie i zaufanie. Czy to wśród znajomych bliższych lub dalszych, na zwierzchnikach miasta Dęblin kończąc. Jest to bardzo budujące, kiedy słyszysz słowa uznania i wsparcie lokalnych organizacji jak dom kultury, czy od Pani Burmistrz Beaty Siedleckiej. Budowanie całego kompleksu trwa wiele dni. Potrzebne jest spore zaangażowanie, ale otrzymujemy pomoc, której potrzebujemy. Cieszy nas fakt, że od pierwszych godzin stawiania fundamentów ta społeczność się krystalizuje.
Jak jednym zdaniem zachęciłbyś fanów muzyki tanecznej do odwiedzenia PM?
Sięgaj gwiazd razem z nami!
Published June 16, 2021.