8 momentów w historii, które zrobiły z LEGO “najsilniejszy brand na świecie”
LEGO w 2015 roku zostało uznane za “najbardziej wpływową markę na świecie” po tym jak przegoniło w tej kategorii Ferrari. Jeśli jeszcze nie znacie całej historii najpopularniejszych klocków na świecie to zachęcamy do przeczytania artykułu.
Historia firmy zaczęła się w 1949 roku w Danii i gdybyśmy żyli w filmie moglibyśmy podejrzewać, że Lego niedługo będzie próbowało przejąć kontrolę nad całym światem.
W końcu w ciągu ponad 65 lat historii firmy Duńczycy wyprodukowali ponad 600 miliardów klocków, miliony zestawów, kilkanaście gier, tyleż seriali, kilka parków i trzy pełnometrażowe filmy kinowe. Wczoraj mieliśmy okazję sprawdzić najnowszą odsłonę growego świata LEGO i pograliśmy w “Lego: Super Złoczyńcy” postanowiliśmy więc w kilku podpunktach przedstawić najważniejsze (według nas) momenty w historii giganta.
W 1932 roku stolarz Ole Kirk Christiansen zaczął tworzyć własne drewniane klocki w poszukiwaniu nowej formy zarobku po tym jak stracił pracę stolarza w związku z zastojem w duńskiej gospodarce.
Ole stworzył pierwsze zabawki dla swojej czwórki synów tuż po śmierci jego żony. Gdy zobaczył jak bardzo synowie pokochali otrzymane od ojca drewniane kaczki postanowił zainwestować resztki pieniędzy w produkcję zabawek.
Przez dwa lata firma Ole nie miała nazwy. W 1934 jednak założyciel skrócił duńskie słowa “leg godt” (czyli “baw się dobrze”) i tak powstało Lego
Musiało minąć 17 lat od założenia firmy, aby po raz pierwszy klocki Lego ujrzały światło dzienne. Właśnie wtedy do produkcji trafiły “automatic binding bricks”. Design klocków został oparty na zestawach firmy Kiddicraft, które trafiły do produkcji dwa lata przed duńskimi wersjami.
Lego zmieniło jednak wygląd klocków na tyle, aby nie naruszały one patentu konkurencji, który Brytyjczycy zdobyli w 1939 roku.
28 stycznia Lego w końcu zdobyło własny patent designu klocków. Znalezienie idealnego materiału do tworzenia produktu, którym okazał się polimer ABS, zajęło im jednak kolejne 5 lat.
Patent został zdobyty na niecałe półtora miesiąca przed śmiercią założyciela firmy i był w dużym stopniu zasługą syna – Godtfreda, który kilka lat wcześniej został jednym z dyrektorów zarządzających Lego Group.
W 1969 do sprzedaży trafiły “te klocki dla młodszych braci”, czyli Duplo.
Plan firmy w stosunku do tych klocków był prosty. Większe, szersze, masywniejsze zapewniały bezpieczną zabawę najmłodszym nie narażając ich na połykanie małych części z zestawów rodzeństwa.
Mimo, że pierwsze minifigurki trafiły do zestawów trzy lata wcześniej to właśnie w 1978 po raz pierwszy dzieci i dorośli mogli zacząć bawić się ruchomymi ludzikami, które swoją formę utrzymały po dziś dzień. Aktualnie żaden zestaw nie może się obejść bez jakiegoś ludzika, a dla wielu dzieciaków odgrywanie przy ich pomocy różnych scenek rodzajów to clou zabawy.
Właśnie tego dnia w domu Lego, czyli duńskim Billund został otwarty pierwszy w historii Legoland. W ciągu następnych lat istnienia firmy powstało kolejne 6 parków rozrywki, które jednak nie należą w stu procentach do Lego Group.
Przez prawie 50 lat istnienia park odwiedziło około 60 milionów ludzi. A w ciągu ostatnich lat przyciągał średnio niemalże 2 milionów fanów każdego roku.
Lego w świecie gier istnieje od ponad 20 lat. Ale dopiero ostatnie lata spowodowały, że klocki są niemalże tak samo popularnym tytułem growym jak i zabawkowym.
Szaleństwo na dobre ruszyło gdy Lego postanowiło tworzyć tytuły na bazie zewnętrznych licencji pozwalając odgrywać w świecie klocków historie znane z największych filmowych hitów. Po tym jak Traveller’s Tales stało się twórcami wszystkich tytułów growych Lego dostajemy co roku nawet kilka świetnych gier od Lego Group.
Najświeższym przykładem jest oczywiście “LEGO: Super Złoczyńcy”, w której gracze dla odmiany mogą wcielić się w rolę Jokera i spółki i stanąć na przeciwko Supermana i reszty.
“The Lego Movie” był niczym innym niż 100 minutową reklamą klocków. Ale fakt, że była to reklama nie spowodował, że film nie został świetnie przyjęty zarówno przez dzieci jak i ich rodziców. Wartka akcja, świetne żarty i dobra reżyseria spowodowała, że na początku tego roku otrzymaliśmy “Lego: Batmana” a w zeszłym roku swoją premierę miało “Lego Ninjago”.
Już dawno przestaliśmy myśleć o budowaniu z klocków jako dziecinnej zabawie dla najmłodszych.
Moda na klocki trwa w najlepsze, a zestawy spełniają oczekiwania nawet najbardziej wybrednych konstruktów. LEGO nadąża za każdym popkulturowym sztosem, nawiązuje partnerstwa ze znanymi markami jak Ikea czy Adidas i klockowa ekspansja trwa w najlepsze. Programy jak LEGO Masters tylko potwierdza fenomen rodzinnego budowania.
Published December 21, 2021. Words by Kacper Peresada.